Mladoevropani | Young Europeans

Be Informed Not Disinformed

Projekt: Be Informed Not Disinformed (part 2)

Typ projektu: Partnerství malého rozsahu

Místo: Vratislav, Polsko

Datum: 16. 8. 2023 – 20. 8. 2023

Téma: Dezinformace

Ostatní zúčastněné země: Česko, Slovensko, Polsko, Chorvatsko

Pořádající organizace: Mladoevropani ve spolupráci se Semper Avanti

Infopack: Zde

Český tým: Matěj Valenta, Michal Ardan, Tomáš Červenka, Marko Čermák

Číslo projektu: 2022-2-CZ01-KA210-YOU-000091332

Report z projektu

Na druhé části projektu Be Informed Not Disinformed v polské Vratislavi se sešla polovina účastníků z první části na Slovensku doplněná do 16 účastníků o nové tváře z Chorvatska, Slovenska a Polska. 

 

První projektový den jsme se opět věnovali teambuldingovým aktivitám a poznávání jednotlivých účastníků. Novinkou byla rekapitulace naší práce z první aktivity, která pomohla novým účastníkům ponořit se do tématu a naladit se na stejnou vlnu. Tentokrát jsme opustili adrenalinové aktivity a k teambuildingu jsme využili naši polohu v centru Vratislavi, kde jsme si zahráli městskou hru zaměřenou na pravdivá/nepravdivá prohlášení o různých místech ve městě, která měli účastníci bez pomoci internetu ověřit. Teambuildingové aktivity podpořily efektivní komunikaci, spolupráci a pomohly nám vyzdvihnout silné stránky každého účastníka. Znalosti o mediální gramotnosti, které jsme získali, nám pomáhají orientovat se ve složitých situacích digitální éry. Přátelství a sdílené zkušenosti utužily jak vztahy mezi organizacemi, tak přímo mezi účastníky. 

 

Další den jsme se soustředili na zlepšení schopností potřebných k rozeznání spolehlivých informací od zavádějícího obsahu. Prostřednictvím propracovaných workshopů, interaktivních diskusí a poutavých aktivit jsme zdokonalili své kritické myšlení a dovednosti v oblasti mediální gramotnosti. Pro lepší pochopení vlivu dezinformací jsme si sami zkusili vytvořit různé typy nepravdivých článků včetně jejich grafického zpracování. 

 

Zkušenosti, které jsme získali předchozí den nám pomohla dát do souvislostí Khatia Legidze, expertka na dezinformační scénu Gruzie, Ukrajiny a Polska. Pomocí hodinové neformální aktivity jsme na vlastní kůži zjistili, jak může nekompletní informace zaměřená na emoce ovlivnit myšlení jednotlivce i skupiny a vést k mylným závěrům. 

 

Poslední projektový den jsme se věnovali diseminačním aktivitám a evaluaci projektu, jak individuální tak skupinové. Hlavními výstupy aktivity jsou memes, které vtipnou formou rozšiřují osvětu o fake news a které jsou zveřejněny na sociálních sítích organizace Mladoevropani a partnerů. 

 

Matěj Valenta